Dodatkowe systemy oszczędzania energii

Istnieją rozwiązania dodatkowo zmniejszające zużycie energii.

  • Możemy zamontować dodatkowo INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ panele słoneczne na dachu garażu wykorzystujące energię słoneczną do produkcji prądu.
  • Możemy wykonać system REKUPERACJI – wentylacji mechanicznej odzyskującej ciepło z zużytego powietrza które jest usuwane z domu. Rekuperacja pozwala także filtrować zasysane do domu powietrze poprawiając wewnętrzny mikroklimat
  • Możemy zamontować POMPĘ CIEPŁA wykorzystującą naturalne ciepło ziemi dla ogrzania budynku.
  • Możemy włączyć AKTYWNY KOMINEK w system centralnego ogrzewania tak aby ciepło spalania drewna wydajnie ogrzewało cały dom
  • W przypadku gdy chcemy schłodzić dom w gorące dni możemy także zrobić to oszczędzając energię dzięki KLIMATYZACJI wykorzystującej pompę ciepła

Proponowane przez nas rozwiązania znacznie poprawiają bilans energetyczny budynku co powoduje obniżenie kosztów eksploatacji dzisiaj i w przyszłości, gdy cena energii nadal będzie rosła.

Budynki wyposażone w opisane systemy oszczędzania energii zużywające do 15W/m2 zaliczamy do tzw. Pasywnych, które ze względu na znikome zapotrzebowanie na energię będą dominowały na rynku nowych domów w przyszłości.

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA

Podstawowym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne montowane na dachu budynku, które zamieniają energię światła słonecznego w prąd stały który po przetworzeniu w prąd zmienny wykorzystujemy do zasilania instalacji w budynku, a nadmiar oddajemy do sieci energetycznej.

Na południowej połaci dachu montujemy zestaw 21 paneli o mocy 6,3 kW wytwarzających rocznie ok. 5.670 kWh energii. Energię tę wykorzystujemy w ok. 70% na potrzeby własne , co przy cenie 0,55 zł/kWh daje roczną oszczędność ok. 2.182 zł. Nadmiar nie wykorzystanej energii w ilości ok. 30% oddajemy do sieci energetycznej uzyskując dodatkową korzyść na poziomie ok. 748 zł/rok. Łącznie nasze oszczędności wyniosą ok. 2.930 zł/rok.

Przyjmując średnie zużycie prądu 250 zł za miesiąc, rocznie zapłacimy 3000 zł, a po założeniu instalacji zapłacimy ok.70 zł /rok, co oznacza że będziemy praktycznie samowystarczalni.

Gdy przyjmiemy, że koszt instalacji wynosi ok. 33.000 zł i porównamy to z oszczędnościami jakie daje instalacja fotowoltaiczna 2.930 zł/rok, łatwo policzyć, że zwrot z zainwestowanych środków wynosi ok. 9% w skali roku, co jest nie osiągalne na innych inwestycjach.
Efektywność instalacji fotowoltaicznych systematycznie rośnie w miarę nieuchronnego ocieplania klimatu i wzrostu ceny energii elektrycznej co oznacza, że w perspektywie najbliższych lat efektywność tego typu instalacji będzie jeszcze bardziej wzrastać.

REKUPERACJA

Dorosły człowiek zużywa 25m3 powietrza na godzinę, dlatego tak ważne dla zdrowia jest zapewnienie dobrej wentylacji. Konieczność wymiany powietrza szczególnie zimą powoduje duże straty ciepła które przekraczają 50% łącznych strat budynku. Nic dziwnego więc, że zaprojektowano urządzenie do odzyskiwania ciepła z usuwanego powietrza. Działanie jego polega na podgrzewaniu zimnego powietrza nawiewanego do budynku za pomocą ciepłego powietrza usuwanego. Temperatura nawiewanego powietrza podnosi się o kilkanaście stopni.

Zastosowanie rekuperacji daje wymierne korzyści:

  • Poprawia komfort mieszkania bo zapewnia wentylację która nie wychładza domu
  • Pozwala filtrować zasysane powietrze co powoduje że do wewnątrz nie dostają się zanieczyszczenia z zewnątrz i nie jesteśmy narażeni na kontakt ze smogiem zimą i komarami latem.
  • Pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu ponad 10% kosztów

POMPA CIEPŁA

Pompa ciepła jest to urządzenie pozwalające wykorzystać naturalne ciepło gruntu dla ogrzewania budynku. Na instalację składają się odwierty do głębokości 56-60 m w które są wprowadzone przewody wypełnione glikolem. Instalacja zewnętrzna jest podłączona przez pompę ciepła do grzejników w domu o raz instalacji ciepłej wody.

Pompa ciepła pozwala zaoszczędzić do 30% energii zużywanej na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody czyli w naszym budynku ponad 1000 zł rocznie.

AKTYWNY KOMINEK

W naszych domach kominki mogą być nie tylko ozdobą, lecz mogą efektywnie ogrzewać cały dom. Jest to możliwe w przypadku gdy zamontujemy wkład kominowy z płaszczem wodnym skąd podgrzana woda przechodzi do obiegu centralnego ogrzewania całego domu. Rozwiązanie to sprawdza się gdy często palimy w kominku oraz gdy incydentalnie chcemy podnieść temperaturę w domu bez włączania ogrzewania.

KLIMATYZACJA

Co raz cieplejsze lata powodują, że rośnie zainteresowanie klimatyzowaniem domów.
Problemem jest dość duże zużycie energii przez tradycyjne klimatyzatory dlatego proponujemy Państwu klimatyzację opartą na pompie ciepła która zużywa o 30% mniej prądu przy takim samym efekcie chłodzenia.

Zapytaj nas o więcej szczegółów a przekonasz się do zaproponowanych rozwiązań